L-карнітин – це речовина, споріднена вітаміну групи В, яка відповідає за перенесення і розщеплення жирів, і таким чином сприяє зниженню вмісту жиру. Він також знижує рівень холестерину в судинах, покращує метаболізм міокарда і має нейропротекторну дію. Популярність L-карнітину росте на наших очах. Його важлива роль в процесі розщеплення жиру і вироблення енергії дозволяє активно застосовувати його для зниження ваги і поліпшення спортивних досягнень. Результати найновіших досліджень дозволяють говорити про нього і як про важливого помічника для літніх людей.
Вивчення L-карнітину почалося більше століття тому. У 1905 році біохіміки В. С. Гулевич і Р. П. Крімберг вперше виділили цю речовину з м’язової тканини, а в 1927 році була встановлена його хімічна структура. У 1950-ті роки було доведено, що L-карнітин є з’єднанням, родинним вітамінам групи В і прискорює окислення жирів в «енергетичних станціях» клітини – мітохондріях. Частина L-карнітину синтезується самим організмом в печінці, частина надходить з їжею (наприклад, з м’ясом, рибою, птицею). Поступово були встановлені і інші функції даного з’єднання – антиоксидантна, нейропротекторна таі ін. З роками інтерес вчених до L-карнітину не слабшав, і кількість пов’язаних з ним публікацій постійно зростала. Цей процес триває і зараз, коли L-карнітин міцно увійшов в оздоровчу практику і випускається як харчова добавка.
Міцні м’язи, активність рухів
З віком в ході природних змін в організмі знижується кількість м’язової маси (лікарі називають цей процес саркопенія). По мірі скорочення активності розвивається свого роду порочне коло: малорухливий спосіб життя – менше апетит – менше вступників поживних речовин – менше м’язової маси – м’язова слабкість – ще менше руху. Крім того, надходження поживних речовин в організм може знижуватися і з інших причин – наприклад, через порушення роботи шлунково-кишкового тракту і погіршення всмоктуючої функції кишечника, що нерідко спостерігається в старшому віці. І тут L-карнітин може виявитися надзвичайно корисним, оскільки він має властивість, добре відому спортсменам і бодібілдерам – нарощувати м’язову масу. Як показують дослідження, прийом L-карнітину підвищує вироблення власних анаболічних гормонів – зокрема, тестостерону і інсуліноподібного фактора росту, і тим самим сприяє збільшенню обсягу м’язової тканини. Також він входить у склад багатьох мезококтейлів, чудово комбінується з кофеїном (єфективний ліполітик, який сприяє руйнуванню жирових клітин) та прокаїном (спазмолітік). Також L-карнітин може вводитись через ін’єкції у чистому вигляді в антицелюлітних програмах.
Більше енергії
Найбільш відома здатність L-карнітину переносити жирні кислоти в мітохондрії для їх розщеплення з утворенням енергії. Якщо знову уявити, що мітохондрія – це електростанція, то молекули жирних кислот можна вважати паливом, необхідним для її роботи. Але для транспортування палива знадобляться вагони, і саме цю роль відіграють молекули L-карнітину. Зрозуміло, що без нормальної роботи транспортної системи «паливо» буде накопичуватися на «складах» (в жирових відкладеннях), а енергії вироблятиметься недостатньо.
Здатність L-карнітину збільшувати енергетичні ресурси організму зумовила вплив цієї важливої речовини на багато аспектів здоров’я. Він підвищує витривалість і адаптивний потенціал організму, допомагає протистояти хронічному стресу, зміцнює імунітет, зменшує м’язову слабкість, часто виникає в старшому віці. З кожним роком L-карнітин знаходить все більш широке застосування в практиці кардіологів, неврологів, гастроентерологів та лікарів інших спеціальностей.
На допомогу серцю
L-карнітин може поліпшити здоров’я літніх людей, які страждають захворюваннями серця. Серцеві патології пов’язані зі зміною ліпідного профілю крові і збільшенням концентрації так званих ліпопротеїнів низької щільності, що веде до підвищеного ризику утворення атеросклеротичних бляшок і подальшого ускладнення роботи серцево-судинної системи. L-карнітин, залучаючи жирні кислоти в процес окислення і виробництва енергії, тим самим зменшує їх доступність для синтезу ліпопротеїнів. У численних клінічних дослідженнях доведено, що прийом L-карнітину дозволяє достовірно знизити рівні загального холестерину, тригліцеридів і ліпопротеїнів низької щільності і тим самим значно поліпшити функціонування серцевого м’яза. Як відомо, ішемічна хвороба серця асоціюється не тільки з гіперліпідемією, але і з оксидативним стресом і хронічним запаленням. Перекисне окислення ліпідів запускає каскадні реакції утворення вільних радикалів, які ушкоджують клітинні мембрани і інші біологічні структури і запускають процеси хронічного запалення (які сьогодні розглядаються як один з найважливіших факторів прискореного старіння). І тут виявляються особливо затребуваними антиоксидантні та протизапальні властивості L-карнітину. Оскільки він бере участь в процесі зв’язування вільних радикалів, він тим самим сприяє захисту тканин (наприклад, ендотелію) від вільнорадикальних пошкоджень.
L-карнітин та діабет
Цукровий діабет 2-го типу є найбільш поширеною вікової ендокринною патологією, розвиток якої тісно пов’язаний з ожирінням. Саме перевантаження клітин ліпідами викликає зниження їх чутливості до інсуліну, при цьому засвоєння ними глюкози погіршується. Через гіперліпідемії, як говорилося вище, порушується функціонування мітохондрій і запускається каскад вільнорадикальних реакцій.
Для боротьби з ліпідним перевантаженням необхідна підвищена кількість L-карнітину, і звичайних доз, синтезованих організмом або надходять з їжею, не вистачає. У цьому випадку доцільно приймати L-карнітин додатково, у вигляді харчової добавки. У 2013 році група іспанських ендокринологів опублікувала результати дослідження за участю 284 пацієнтів, які страждають на цукровий діабет 2-го типу. За їхніми даними, прийом L-карнітину приводив до значимого зниження рівнів глюкози, загального холестерину і ліпопротеїнів низької щільності.
На захист нервової системи
Антиоксидантні властивості L-карнітину дозволяють успішно використовувати його і в терапії нейродегенеративних захворювань, асоційованих з літнім віком, в тому числі таких грізних, як хвороба Паркінсона і хвороба Альцгеймера. Як відомо, центральна нервова система відрізняється високою метаболічною активністю і є найбільшим споживачем кисню (в спокої мозок споживає до 20% від загальної кількості кисню, при активній роботі – істотно вище). При цьому в ході активних обмінних процесів в мозку синтезується і значна кількість вільних радикалів. Гематоенцефалічний бар’єр перешкоджає доступ до нейронів мозку деяких елементів власної антиоксидантної системи організму – наприклад, вітаміну Е. Все це робить головний мозок особливо вразливим перед оксидативним стресом. З віком зростає кількість вільних радикалів, які синтезуються в самому організмі.
Один з механізмів старіння пов’язаний з накопиченням мутацій в мітохондріальній ДНК, внаслідок чого процес виробництва енергії в мітохондріях протікає все менш ефективно, зате активізується процес синтезу активних форм кисню. Тому додатковий прийом препаратів з антиоксидантними властивостями (в тому числі L-карнітину) може розглядатися як необхідний засіб профілактики багатьох вікових змін. Клінічні дослідження показують, що у пацієнтів, які приймали L-карнітин, поліпшуються когнітивні здібності і пам’ять, зменшується розумова стомлюваність. Ймовірно, це відбувається завдяки підвищенню стійкості нейронів до свободнорадикального пошкодження.
L-карнітин відрізняється не тільки широким спектром біологічної активності і різноманітністю корисних ефектів, але і високою безпекою. Прийом навіть великих доз цього препарату не викликає негативних наслідків. Лікарі рекомендують приймати його в першій половині дня, щоб підвищений рівень енергії не заважаючи нічному сну.
Як підсумок, необхідно сказати, що L-карнітин сприяє вирішенню безлічі проблем:
- має протизапальну дію
- зміцнює витривалість і сприяє підвищенню імунітету
- зменшує кількість холестерину
- надає стимулюючу дію на жировий обмін
- сприяє підвищенню працездатності людини
- зміцнює капіляри і тим самим запобігає куперозу
- істотно зменшує набряклість і позбавляє організм від скупчення токсинів
Якщо ви відчуваєте потребу збільшити м’язова масу, скинути зайву вагу, наладити роботу серця і взагалі покращити стан здоров’я раджу звернутися за консультацією до досвідченого спеціаліста Стевана Лончара.
Записатися на консультацію можна за посиланням
https://biotonika.com.ua/konsultacija-fitnes-trenera-stevana-lonchar/
або за номером (068) 9862303