Тисни на тиск

Артеріальний тиск – це тиск, з яким кров давить на стінки кровоносних сосудів. У найбільшій мірі він залежить від двох факторів, від сили або тиску, з якими наше серце витягує кров у артерії, а також від еластичності та діаметру сосудів.

 

При вимірюванні артеріального тиску перевіряють два параметри: по-перше, максимальний тиск в час скорочення серця або сердечного викиду (систолічне), і по-друге, більш низький тиск під час фази заповнення серця (діастолічне).

Нормою вважаються показники тиску 120/80 мм.рт.ст.

 
Коли артеріальний тиск стає підвищеним?

Наскільки просто звучить це питання, настільки ж складно однозначно на нього відповісти. При цьому слід враховувати, що як гранична величина, яка відмежовує нормальний артеріальний тиск від підвищеного, так і терапевтичні норми в даний час є більш низькими, ніж ще два роки тому. Ясно також, що індивідуальне рішення з приводу лікування гіпертонії залежить не тільки від результатів вимірювання артеріального тиску, а й від стану здоров’я пацієнта.

Сьогодні «прояви гіпертонії», як називають медики підвищений артеріальний тиск, визначається наступним чином: систолічний артеріальний тиск – від 140 мм.рт.ст. і вище, в той час як діастолічний артеріальний тиск – від 90 мм.рт.ст і вище, або один з двох показників вище норми. При цьому передбачається, що показники вимірюються неодноразово, в різні дні при нормальних умовах в фізично і психічно спокійному стані.

 

                         Максимальні показники нормального артеріального тиску

 

 

                Отже, про які фактори ризику слід пам’ятати при підвищеному артеріальному тиску?

 

  • вік – артеріальний тиск починає підвищуватися у віці від 25 до 40 років і має тенденцію підвищуватися з віком.
  • раса – афроамериканці схильні до підвищеного кров’яного тиску частіше, ніж люди іншої раси.
  • сімейний анамнез серцевих захворювань і гіпертонії
  • особи, що знаходяться в стані хронічного стресу – тривале вивільнення гормонів стресу може підвищити кров’яний тиск.
  • незбалансована дієта, що містить більше оброблених харчових продуктів, більше натрію, насичених і трансжирів.
  • інші стани здоров’я, такі як хвороба нирок, діабет і хвороба серця – всі вони пов’язані з підвищеним ризиком гіпертонії.
 
Практично завжди можна знизити кров’яний тиск за допомогою ліків. Однак є багато способів знизити артеріальний тиск без допомоги рецептурних ліків.

 

Рекомендації – в першу чергу слід зосередитися на зміні образу життя і приймати ліки тільки в разі потреби.

Ліки від артеріального тиску мають свої побічні ефекти, тому завжди варто спочатку попрацювати над дієтою, вправами і контролем стресу.

 
Ось декілька змін в образі життя, на які слід звернути увагу вже сьогодні, щоб знизити артеріальний тиск природним шляхом.

 

  1. Зосередьтеся на рослинній дієті.

Дослідження дієтичних підходів до боротьби з гіпертонією (DASH) показують, що щоденне вживання не менше 9 порцій фруктів і овочів може знизити артеріальний тиск приблизно на стільки ж, на скільки і ліки.

Фрукти і овочі містять багато калію, який допомагає збалансувати натрій в ваших клітинах, знижуючи тиск в кровоносних судинах і ризик інсульту. Намагайтеся включати хоча б одну порцію фруктів або овочей (або і того, і іншого) в кожний перекус і включати близько ½ тарілки фруктів і овочів в усі прийоми їжі.

Також варто обмежити споживання нітратів і багатих нітритами овочів (не плутати з іншими типами нітратів і нітритів, які містяться в обробленому м’ясі). Нітрати і нітрити з овочів допомагають розслабити і розширити кровоносні судини по всьому тілу і збільшити кровотік.

Хоча це короткочасний ефект, вживання більшої кількості багатих на нітрати овочів, таких як буряк, капуста, листова зелень і овочеві соки, може знизити кров’яний тиск на кілька годин.

Недавні дослідження також показали, що у тих, хто пив буряковий сік, спостерігалося миттєве зниження артеріального тиску. Постійно вживаючи рослинну їжу, ви побачите її регулярну користь.

 

  1. Вживайте омега-3

Жири Омега-3, що містяться в рибі, можуть зменшити запалення і знизити кров’яний тиск, що знижує ризик серцевих захворювань, інсульту і інших захворювань, пов’язаних із запаленням.

Подумайте про те, щоб приймати 3000 мг риб’ячого жиру омега-3 кожен день, особливо якщо ви не їсте жирну рибу, таку як лосось або скумбрія, двічі в тиждень.

 

  1. Обмежте споживання натрію, збільшивши при цьому споживання калію

Якщо вам більше 50 або ви належите до групи підвищеного ризику, прагнете до не більше 1500 мг в день. Перевірте етикетки на харчових продуктах на предмет вмісту натрію. Якщо ви бачите, що в одній порції продукту міститься більше 400-500 мг, подивіться, чи є варіант з низьким вмістом натрію.

 

  1. Регулярно займайтеся спортом

Рухайтеся хоч трохи кожен день, стандартна рекомендація – 30-60 хвилин в день 3-5 разів на тиждень. Декілька разів на тиждень змусьте серце битися помірніше.

Постарайтеся зробити свій день більш активним, більше ходіть пішки, вибирайте сходи, а не ліфт, проводіть активно вихідні.

 

  1. Висипайтеся

Само собою зрозуміло, що коли ви погано спите, ви погано себе почуваєте і ваше тіло просто погано працює. Фактично, дослідження протягом десятиліть показували, що існує міцний зв’язок між безсонням і гіпертонією.

Переоцінка своїх денних рішень або нічних регламентів перед сном може допомогти вам знайти те, що найкраще вам підходить для хорошого нічного відпочинку.

 

Ведучи збалансований спосіб життя, ви зможете зберегти здоров’я свого серця на довгі роки.